„Eltitkolt” birtokról és egy 1,6 milliárdos varrodáról beszélt kollégánk a Klubrádióban
Az Esti Gyors és a Reggeli Gyors című műsor vendége volt a Kulbrádióban Katus Eszter kollégánk. A beszélgetések itt visszahallgathatók.
A képviselők vagyonnyilatkozatával kapcsolatban az Integritás Hatóság (IH) a teljes transzparencia mellett tette le a voksát. Ugyanakkor a jelenleg hatályos törvényeknek megfelelően Biró Ferenc, az IH elnöke maga is kihagyta a legnagyobb ingatlanát a saját bevallásából. Erről beszélt a Klubrádió Reggeli Gyors című műsorában Katus Eszter, az Átlátszó újságírója. Pár nappal korábban pedig az Esti Gyorsban elmondta, Horváth László tiszteletbeli kazah konzul cége több száz millió forintot kapott egy varrodára, ami végül soha nem épült fel.
A Központi Nyomozó Főügyészség jelentős értékre elkövetett hűtlen kezelés és hivatali visszaélés miatt gyanúsítottként hallgatta ki a napokban az Integritás Hatóság (IH) elnökét, Biró Ferencet. A gyanú szerint Biró többek között két autót is bérelt az IH számlájára, és az egyiket a felesége magáncélra használta. Emellett egyes sajtóinformációk szerint a háza körüli kerítést is közpénzből erősítették meg.
Biró Ferenc tagadta, hogy szabálytalanul járt volna el bármilyen téren. Elmondta, hogy amikor vállalta a pozíciót, rengeteg fenyegetést kapott, ezért az Alkotmányvédelmi Hivatal vezetőjének támogatásával fordult a parlament Nemzetbiztonsági Bizottságához, hogy erősítsék meg lakhelye kerítését. Az autót pedig jogszerűen használta a felesége.
Azt, hogy melyik ház kerítését erősítették meg, Biró nem említette. Az IH elnökének tavalyi vagyonbevallásában összesen 5 ingatlan szerepel: egy veszprémi szántó, egy veszprémi zártkert, egy szerencsi és egy tállyai ingatlan, valamint egy 1638 m2-es solymári zártkert. Kiderült azonban, hogy a vagyonnyilatkozatban szereplőknél egy sokkal nagyobb solymári ingatlan is van a résztulajdonában. Mivel Biró és családja életvitelszerűen lakik a házban, a jogszabály értemében ezt nem kellett feltüntetnie a bevallásában.
Biró tehát törvényesen járt el, amikor kihagyta a 2 hektáros solymári birtokot a vagyonnyilatkozatából. Ugyanakkor annak fényében, hogy korábban maga az Integritás Hatóság javasolta azt, hogy a vagyonnyilatkozatnak tartalmaznia kellene minden hazai és külföldi vagyonelemet és érdekeltséget, a hatóság vezetője – jó példát mutatva – talán mégis feltüntethette volna az ingatlant – mondta el a Klubrádió Reggeli Gyors című műsorának január 20-i adásában Katus Eszter.
A törvénymódosítást ugyanis nagy valószínűséggel épp azért hozták 2022-ben, hogy a parlamenti képviselők elkerülhessék a kényelmetlen kérdéseket. Az Integritás Hatóság azonban a teljes átláthatóság mellett tette le a voksát, így a szervezet vezetője akkor járt volna el igazán etikusan, ha maga is a teljes transzparenciát követi.
Látszólag szintén ugyanilyen szabályos volt az az eljárás is, amelynek során Varga Mihály volt pénzügyminiszter barátja, a tiszteletbeli kazah konzul Horváth László cége, az L.A.C. Holding Zrt. több száz milliós támogatást kapott varroda létrehozására még 2021-ben. A 781 millió forintos vissza nem térítendő állami támogatás az összesen 1,6 milliárdos beruházás felét jelentette volna.
A varrodából azonban semmi sem lett, a cég pedig állítólag visszafizette a felvett összeget. Az eset, bár látszólag minden jogszerű volt, azért sem tűnik mégsem teljesen etikusnak, mert a vállalkozó számláján évekig parkolhatott a pénz, amivel azt kezdhetett, amit akart – vetette fel a problémát kollégánk az Esti Gyors január 16-i adásában.