Hatalmas mocsári szörny maradványaira bukkantak

Az óriási fejjel bíró állat életterének csúcsragadozója volt. The post Hatalmas mocsári szörny maradványaira bukkantak first appeared on 24.hu.

Hatalmas mocsári szörny maradványaira bukkantak

Hatalmas mocsári szörny maradványait fedezték fel Namíbiában – írja a Live Science. Amint a korábban ismeretlen, mára kihalt állatról szóló tanulmányból kiderül, a faj a Gaiasia jennyae nevet kapta.

A szakértők becslése szerint mintegy 280 éve élhetett, vagyis körülbelül 40 millió évvel a dinoszauruszok megjelenése előtt. A fosszília ezzel – tudományos szempontból – igen értékesnek számít, hiszen betekintést enged a korai négylábú gerincesek világába.

Csak a koponyája több mint 0,6 méter hosszú volt, teljes teste pedig a 2,5 méteres hosszt is elérhette.

A Gaiasia jennyae a mocsarak és tavak csúcsragadozója lehetett, ahol a medrek fenekéhez közel vadászhatott. Ebben óriási fogai, valamint jókora, lapos feje segítette, amelynek köszönhetően nagyra tudta nyitni a száját, hogy bekebelezze zsákmányát.

Gabriel Lio

Az állat azért kifejezetten különleges, mert egyfajta átmenetet jelent a szárazföldi négylábúak, illetve a halak között. Kopoltyúval lélegzett, azonban már megjelent rajta a négy végtag, ezek viszont még alkalmatlanok voltak a talajon történő közlekedésre.

A szakértők szerint meglepő, hogy a faj felépítése ennyire ősi volt, ugyanis a hozzá hasonló állatok 40 millió évvel korábban voltak elterjedtek a Földön. Azt, hogy a Gaiasia jennyae mégis ilyen sokáig fennmaradhatott, azzal magyarázzák, hogy a déli sarkkörhöz nagyon közel élt, ahol a klímaváltozás hatása később formálta át az élőhelyeket.

Kapcsolódó
Óriási tengeri szörnyet találtak egy angliai tengerparton
Ez lehetett a valaha megtalált legnagyobb tengeri hüllő.

The post Hatalmas mocsári szörny maradványaira bukkantak first appeared on 24.hu.