Hiábavalónak tűnnek Izrael elrettentés-akciói
Izrael biztonságpolitikai gondolkodását továbbra is az elrettentés igénye határozza meg. A jemeni húszik esete ugyanakkor épp azt igazolja az eddigieknél is világosabban, hogy ez a stratégia nagy valószínűséggel már nem működik. The post Hiábavalónak tűnnek Izrael elrettentés-akciói first appeared on 24.hu.
Kis túlzással tavaly október óta hetente történik „precedens nélküli”, a maga nevében kivételes esemény a Közel-Keleten. Izrael történetének legnagyobb terrortámadását, a 21. század legnagyobb napi halálos áldozatszámát adó gázai háborút, valamint az Izrael elleni első közvetlen iráni támadást követően az elmúlt napokban újabb két példátlan eseménnyel bővült a sor.
- A jemeni húszik elkövették történetük első halálos áldozattal járó dróntámadását Tel Avivban, amely során legalább egy ember meghalt és tíz megsebesült.
- Erre válaszul Izrael, szintén történetében először, válaszcsapást mért a húszik által irányított jemeni város, Hudejda kikötőjére.
A támadás nem csak ebből a szempontból volt különleges. Az izraeli légierőnek ez volt az ország határaitól legmesszebb, mintegy 1800 kilométerre elkövetett akciója. Ez a távolság nagyobb, mint ami Izrael határai és Irán fővárosa, Teherán között van, és megfelel annak, vasárnapi adatok alapján hárman meghaltak, és majdnem száz ember megsebesült, ráadásul, mivel az izraeli vadászgépek egy olajlétesítményt találtak el, a tűz apokaliptikus látványt nyújtott.
A légicsapásbanA Benjamin Netanjáhu által vezetett izraeli kormány megtorló akciójának két célja volt.
- Egyrészt, hogy megmutassa az izraeli társadalomnak, képes választ adni a húszik tel-avivi akciójára,
- másrészt pedig, hogy elrettentse a húszikat további, Izrael elleni akcióktól.
Bármennyire is kénytelen Izrael gyakorlatilag két fronton (a Gázai övezetben és a libanoni-izraeli határon) tényleges háborút vívni, a biztonságpolitikai gondolkodást továbbra is az elrettentés visszaállításának igénye határozza meg. A jemeni húszik esete ugyanakkor épp azt mutatja be az eddigieknél is világosabban, hogy ez a stratégia nagy valószínűséggel már nem működik.
Régen hasznos volt, ma már kevésbé
Maga az elrettentés nagyon régóta bevett gyakorlat a biztonságpolitikai gondolkodásban. A koncepció lényege, hogy egy állam a saját biztonságát az ellenfeleivel szemben úgy tudja a leghatékonyabban fenntartani, ha elveszi azok kedvét attól, hogy megtámadják őt.
Ezt a legegyszerűbben úgy tudod megtenni, ha folyamatosan bizonyítod:
Az elrettentésen alapuló stratégiának persze vannak költségei (hiszen folyamatosan fejleszteni kell a katonai kapacitásokat), de azok sokkal alacsonyabbak, mintha közvetlenül és egyesével próbálnád meg semlegesíteni az ellenfeleidet. Izrael kapcsán különösen igaz ez a gondolat: az állam megalapítása óta olyan ellenségekkel néz szembe, amelyek felett totális győzelmet aratni nem tudott volna. A klasszikus, korlátozott kiterjedésű arab-izraeli háborúkat és az izraeli nukleáris fegyver kifejlesztését követően azonban az ország kellő mértékű elrettentő erőt tudott felmutatni, amelynek következtében a hetvenes évek óta közel-keleti állam nem is kezdeményezett háborút Izraellel szemben.
Az elrettentés tehát történelmileg sikeresnek bizonyult, azonban, ahogy az izraeli-palesztin konfliktus átalakult, úgy veszített a hatékonyságából. Irán fenyegetőzése ellenére Izraelre már nem egyes államok jelentettek veszélyt, hanem úgynevezett „nem állami szereplők” – mint a palesztin Hamász, a libanoni Hezbollah vagy most éppen a jemeni húszik. Ők pedig teljesen más típusú veszélyt jelentenek.
Az elrettentés megkérdőjelezése október hetedike után
Ezek a „nem állami mozgalmak” ugyanis eltérő logika alapján viselkednek, mint az államok. A legtöbben berendezkedtek a folyamatos háborúra, legitimitásuk pedig inkább a katonai erejükből, mintsem a politikai kormányzóképességükből ered. Éppen ezért nagyobb veszteségeket is képesek elviselni, mint az államok. Ráadásul a Közel-Keleten a legtöbb iszlamista csoport Izraelt tekinti az egyik legfontosabb ellenfelének – még ha csak névleg is –, így még a legitimitásukat is erősítheti, ha Izrael megtámadja őket. Azt már Vietnámban vagy Afganisztánban is megtanulhattuk, hogy egy nem hagyományos hadseregként működő szervezettel szemben a világ legerősebb állama is könnyen vereséget szenved.
A Hamász október hetedikei támadása még jobban aláásta az elrettentésbe vetett hitet. Az izraeli vezetés bízott benne, hogy a high-tech hadseregét nem meri a Hamász megtámadni, éppen ezért őrültség lenne a palesztin csoport részéről egy nagyobb akció. Ez mégis megtörtént, mivel a Hamász nem a Gázai övezet kormányzójaként vagy a palesztin nép érdekeinek képviselőjeként viselkedett, hanem egy terrorista csoportként. Vezetőik tudták, hogy önmagában az a tény, hogy egy ekkora ütést tudnak bevinni Izraelnek, az ő szempontjukból önmagában megéri a megtorlás árát, főleg, mivel azt elsősorban a palesztin civilek fizetik meg.
Az izraeli válaszcsapás még jót is tehet a húsziknak
A jemeni húszi mozgalomnak sok szempontból hasonlók a megfontolásai. A szervezet már két évtizede harcol a jemeni állammal, egy évtizede pedig el is foglalta az ország fővárosát. A csoportot sem a jemeni hadsereg, sem az ellene felálló szaúdi vezetésű nemzetközi koalíció nem tudta legyőzni – erre pedig sem Izrael, sem az Egyesült Államok nem lesz képes belátható időn belül.
A tavaly októberben kirobbant gázai konfliktusban a húszi mozgalom meglátta a lehetőséget a hazai és regionális pozíciójának erősítésére. A palesztinokkal való szolidaritásra hivatkozva elkezdték támadni a Vörös-tenger térségében elhaladó kereskedelmi hajókat, hatalmas károkat okozva a világkereskedelemnek. Ugyan december óta a húszik ellen egy újabb nemzetközi koalíció szerveződött, ez érdemben nem tudta semlegesíteni a problémát.
Ráadásul a múlt heti tel-avivi akció sem az első közvetlen támadás volt Izraellel szemben, csak az első olyan, ami sikeres is volt. A dróntámadás igencsak aggasztó Izrael számára, mivel a húsziknak sikerült kikerülniük az izraeli biztonságérzet kulcsának tekinthető rakétavédelmi rendszert. A kormány emberi hibára hivatkozott, de minden bizonnyal a húszik és szövetségeseik is tanultak az esetből.
Ehhez képest az izraeli válaszcsapás érdemben nem változtatta meg a húszik helyzetét, sőt, politikailag még erősíthette is őket. Jemenben hatalmas Izrael-ellenes tüntetéseket láthattunk, amelyek csak segítik az elnyomó szervezet túlélési esélyeit. Ráadásul a húszik folyamatosan bizonyítják, hogy képesek regionális (és globális) szinten is fellépni, ami eddig sosem látott népszerűséget okozott a csoportnak. Így tehát, ha tízszer akkora csapást vitt volna be Izrael, mint amit tett, akkor sem úgy alakult volna a költség-haszon elemzés, hogy ne érte volna meg a húsziknak egy dróntámadás.
Az Izrael és a húszik közötti adok-kapok tehát jól mutatja a hagyományos elrettentésre és megtorlásra épülő biztonságpolitikai gondolkodás korlátjait. Persze az izraeli légicsapás a belső közönségnek is szólt, amelynek Netanjahu miniszterelnök bizonyítani akarja a keménykezűségét. Bármennyire is politikai törvényszerűségnek tűnik az ilyen fajta fellépés, nagyobb biztonságot feltételezhetően nem hozhat, miközben folyamatosan újratermeli a konfliktust.
The post Hiábavalónak tűnnek Izrael elrettentés-akciói first appeared on 24.hu.