Melegedő Balaton, kivágott fák, rossz levegő – Katus Eszter a Greenfo podcastjában
A júliusi és augusztusi műsorok itt meghallgathatók.
A Greenfo.hu Zöld hírháttér című podcastjában beszélgetett aktuális környezetvédelmi ügyekről kollégánk, Katus Eszter két alkalommal is. Téma volt többek között a melegedő Balaton és a Duna, a folyók és a levegő szennyezettsége, a légkondicionálók használata, de az egyik soproni utcában lezajlott fakivágás is.
Július közepén Sarkadi Péter szerkesztővel és Wiedemann Tamással, a Szabad Európa újságírójával kollégánk többek között azt vitatta meg, hogy jó vagy rossz-e a légkondicionálás. Hiszen a hőség miatti halálozások száma közel 30 százalékkal nőtt Európában az elmúlt 20 évben, ugyanakkor városi környezetben érezhetően fűtik az utcákat a lakások hűtő berendezései. Ráadásul a Nemzetközi Energiaügynökség szerint a légkondicionálás évente nagyjából 1 milliárd tonna szén-dioxid kibocsátásáért felelős a 37 milliárd tonnából világszerte.
De szóba került a beszélgetésben többek között az is, hogy a környék fáinak egy része is elpusztult az inárcsi napelemparkban zajló szakszerűtlen gyomirtás miatt, és hogy a hatóság lassan négy hónapja nem találja a Salgó-patakot ért súlyos szennyezés forrását. Emellett az is téma volt, hogy a MOL MOHU-nak hogyan lett többmilliárdos nyeresége, miközben még az éves beszámolóját sem sikerült jogszabályszerűen elkészítenie.
A műsor augusztusi adásában arról volt szó, hogy egy tervezett jogszabálymódosítás értelmében az energiaügyi miniszter hozzájárulásával a Paksi Atomerőmű – ellátásbiztonsági okokból – bármikor túlléphetné a Dunába visszaengedett hűtővízének a folyóra gyakorolt hatására vonatkozó, jelenleg 30 fokos vízhőmérsékleti korlátozást. Pedig a hűtővíz a nyári hőségben már így is túlhevíti a folyót és annak élővilágát, és lapunk korábban többször is a 30 fokos korlátot meghaladó vízhőmérsékletet mért a folyóban az erőmű alatt. (Tavaly ráadásul úgy, hogy az erőmű épp csökkentett teljesítménnyel üzemelt.)
A víz hőmérséklete mellett problémát jelent a folyóvizekben a szennyezettség is, így például a Dunán is, ahol a nyílt vízi versenyzők az olimpiára készültek.
De nemcsak a Dunán, hanem a Balatonnál is gondok vannak: 2000 óta folyamatosan melegszik a víz. A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet legfrissebb felmérése szerint a tó átlaghőmérséklete legjobban a keszthelyi részen emelkedett, csaknem 2°C-kal. Műholdas felvételek és helyi mérések szerint évtizedenként 0,7 °C-kal nőtt a Balaton átlaghőmérséklete az elmúlt 20 évben.
És bár sorra dőlnek meg a melegrekordok, a soproni Patak utcában minden fát kivágtak; Kecskeméten pedig a levegő rossz minősége okoz gondot évek óta. A Sarkadi Péter szerkesztővel és Horn Gabriella újságíróval, a Szabad Európa rovatszerkesztőjével folytatott beszélgetés itt is meghallgatható.